.

Künye

Kurucu
Telat Çabuk

İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü
Hikmet Gülatar

Yayın Kurulu
Telat Çabuk (Başkan)
Turgay Eminoğlu
Zafer Kara
Adnan Pelvanlar

Hukuk Danışmanı
Av. Tunç Karamustafaoğlu

Mali Danışman
Şenel Duran

Pınartepe Mh. Atatürk Cd. Belediye Sk. No.2/1
Büyükçekmece – İstanbul

Telefon: (0212) 880 99 77 - E-Posta: bilgi@bizimbakis.com

ayıplı ürün

Değerli  Tüketiciler,   2012 yılı sevdiklerinizle birlikte  mutlu huzurlu, geçmesi temennisi  ile Yeni yılınızı  kutlu olsun,  Haklarınızı kullanmada  bilinçli  olmanızı,  tüm yılınızın aynı güzellikte geçmesini diliyorum.

Ayıplı  Ürün veya  Hizmetle Karşılaştığınızda,  Aldatıldığınızda,  Zarara  Uğradığınızda  Üzülmeyin  Sinirlenmeyin,  Sineye Çekmeyin,  Hepimiz  Tüketiciyiz  Yasal ve  Evrensel  Haklarımız var unutmayınız.

FİYAT ETİKETİ;  

Perakende olarak satışa sunulan ürünlerin üzerine görünebilir ve okunabilir şekilde;

1)      Ürünün üretim yeri,

2)      Ayırıcı özelliği ( cinsi )

3)      Vergiler dahil satış fiyatını gösteren fiyat etiketi konulması yasal bir zorunluluktur.

Ayrıca lokanta, çay bahçesi ve cefa  tarzında işletmelerin, görülebilecek ve kolayca okunabilecek şekilde  fiyat tarifesi asma zorunluluğu vardır.   Etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması halinde tüketicinin lehine olan fiyat geçerlidir.

Aldatılmadan alışveriş  yapabilmenin en önemli unsuru  fiyat etiket ve listelerini görerek mukayese etmektedir.  Fiyat etiketi ve listeleri asılı olmayan işletmeleri  ilçe Belediyenize,  tüketici hakları zabıta amirliğine veya İstanbul büyükşehir belediyesine  bildirebilirsiniz.

AYIPLI  MAL VE HİZMET;  Satın aldığınız bir ürün yada hizmetin, ambalajında,  tanıtım ve kullanma kılavuzunda veya yapılan ilan ve reklamlarda var olduğu söylenen özellikleri taşımıyor, bu durum kusur oluşturuyorsa, ayıp olarak adlandırılmaktadır.  Satın aldığınız üründe bu tür ayıpları fark etmeniz durumunda 30 gün içerisinde satıcıya bu kusuru yazılı  olarak bildirmek suretiyle;  ödediğiniz bedelin  iadesini malın yenisi ile değiştirilmesini ayıp oranında bedel indirimini ücretsiz tamirini isteyebilirsiniz.  Malın kullanım sırasında  sonradan ortaya çıkan gizli ayıplarda ise 2 yıldır.

Satıcı yukarıda bahsedilen seçimlik  hakkınızdan birini kabul etmez ise; Tükoder’e veya  tüketici hakkınızı kullanabilmeniz için ilçe kaymakamlıklarında bulunan tüketici sorunları hakem heyeti’ne aldığınız ürüne ait belgelerle birlikte başvurabilirsiniz.

KAPIDAN SATIŞLAR; işyeri, fuar ve panayır gibi satış yerlerinin dışında yapılan satışlar kapıdan satış olarak adlandırılmıştır.Bu tür satışlarda tüketici 7 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden alışverişten cayma hakkına sahiptir.

Ayrıca aşağıdaki durumlarda 7 gün geçse bile cayma hakkı kullanılabilir.

Cayma hakkının sözleşmenin ön yüzünde 16 punto iri harfler ile yazılı olmaması, Tüketiciden peşinat alınması, sözleşme üzerine tüketici tarafından el yazısı ile tarih yazılmaması.

Cayma hakkınızı üründen vazgeçtiğinizi satıcıya bildiren iadeli taahhütlü posta gönderisi yazarak kullanabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Tükoder Beylikdüzü şubesi’ne başvurabilirsiniz. Mümkünse satıcı ile muhatap olmayınız, bu tip satışlardan kaçının.

GARANTİ  BELGESİ;  Satın alınan ürünlerde, ileride oluşabilecek arızalara karşı tüketiciler garanti belgesi ile koruma altına alınmıştır. Garanti süresi 2 yıldan az olamaz ve ürünün teslim tarihinden itibaren başlar.  Garanti belgenizi satıcıya mutlaka  onaylatın. Garanti süresi içinde garanti kapsamında olan arızaların onarımı için tüketiciden hiçbir şekilde ücret talep edilemez.

Garanti süresi içerisinde;   1 yıl içerisinde  4 defa arızalanması;  Garanti süresi boyunca 6 defa arızalanması;   Tamir süresi 20 iş gününü geçtiği durumlarda; tüketiciler  1.ürünün yenisi ile değiştirilmesini, 2.ödemiş oldukları bedelin iadesini, 3. Ayıp  oranında bedel indirimi isteyebilir.

Bu hakların kullanılabilmesi  için arızalı ürünü YETKİLİ SERVİS’e tamir ettirme ve tamir fişlerini ibraz etme zorunluluğu vardır.

Başvurunuz halinde  satıcı veya yetkili servis yukarıdaki taleplerinizden birini kabul etmez ise  bu hakkınızı, Tüketici  Sorunları  Hakem Heyeti  veya Tüketici Mahkemesi’ne  aldığınız ürüne ait belgelerle başvurarak kullanabilirsiniz.

SÖZLEŞMEDEKİ  HAKSIZ  ŞARTLAR;  

Tüketici Kanununda  yer alan satışlarda  tüm tüm sözleşmeler  12 punto ve koyu siyah harfler ile düzenlenmelidir.  Tüketici  ile görüşülmeden, tüketicinin  içeriğine etki edemediği  sözleşmeler  haksız şart içeren  sözleşmelerdir.

TAKSİTLE  SATIŞ:

Ödeme  miktarı,  taksit miktarı,  faiz, gecikme faizi, vade sayısı satıcı ile uzlaşarak  sözleşmenizi yapınız.  Her ay için ayrı ayrı senet  imzalayın.

DEVRE  TATİL:

Sağlayıcının vaat ettiği şartların ve imkanların sözleşmede yer almasına dikkat edin. Sözleşme imzaladıktan  sonra 10 gün içinde cayma hakkınız  olduğunu unutmayınız.

PAKET  TUR:

Tanıtım broşürü isteyiniz,  bu şartlara uygun yazılı sözleşme yapınız.

KAMPANYALI  SATIŞ:

Sağlayıcının kampanyalı satış izin belgesinin olup, olmadığını kontrol  edin.  Sözleşme ve ödeme planını alın.

Tüketicinin  Korunması hakkındaki Kanun ile ilgili  hususları yazmaya devam edeceğim  kalın sağlıcakla!

Ruhi ORHAN

Diğer Yazıları:

Copyright © 2014 Bizimbakis.com. Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz. Bizimbakis.com basın yayın meslek ilkelerine uymaya söz vermiştir. Bizimbakis.com'da yeralan haberler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bu haberlerden doğacak kazanç veya zararlardan kurumumuz sorumlu tutulamaz.